BIP RSS Home Mapa serwisu Kontakt

Aktualności

„Moja wola jest twoim pragnieniem”
- osobowość narcystyczna
 
Czasem spotykamy człowieka, który jest arogancki i wyniosły oraz tak zakochany w sobie, że nie widzi rzeczywistości tylko zatapia się w fantazjach o swojej wyjątkowości. On błyszczy, a reszta ma podziwiać. Gardzi innymi, jest obojętny na dobro drugiej osoby, potrafi wykorzystywać ludzi by osiągać własne cele. Kiedy zostanie skonfrontowany z rzeczywistością staje się jeszcze bardziej arogancki a wręcz wpada w wściekłość. Taka postawa i zachowanie może świadczyć o narcystycznym zaburzeniu osobowości.
 
Narcystyczne zaburzenie osobowości
Według podręcznika diagnostycznego klasyfikacji psychiatrycznej DSM V narcystyczne zaburzenie osobowości to utrwalony wzorzec zachowań i reakcji emocjonalnych wiążący się z poczuciem wyższości, potrzebą bycia podziwianym przez innych i brakiem empatii. Ujawnia się zwykle w okresie wczesnej dorosłości w różnych sytuacjach.
Na narcystyczne zaburzenie osobowości wskazuje minimum pięć z poniższych kryteriów:
  1. osoba  wyolbrzymia swoje osiągnięcia i talenty, oczekuje uznania własnej wyższości, niewspółmiernie do rzeczywistych dokonań, bycia traktowanym lepiej niż inni ludzie;
  2. fantazjuje o nieograniczonym własnym powodzeniu, mocy, wybitnych zdolnościach, urodzie, doskonałości czy miłości idealnej;
  3. przekonana jest o własnej wyjątkowości i niepowtarzalności, którą mogą zrozumieć ludzie o wysokim statusie społecznym lub z którą mogą obcować tylko inni wyjątkowi ludzie lub instytucje;
  4. wymaga przesadnego podziwu;
  5. ma poczucie posiadania specjalnych uprawnień, tzn. oczekuje szczególnego traktowania lub automatycznego podporządkowania się innych swoim oczekiwaniom;
  6. wykorzystuje inne osoby do osiągnięcia własnych celów;
  7. brak jej empatii, niechętnie rozpoznaje cudze uczucia i potrzeby;
  8. często zazdrości innym lub uważa, że inni jej zazdroszczą;
  9. swą postawą i zachowaniem okazuje arogancję i wyniosłość.
 
Odmiany osobowości narcystycznej
            Niemal niespotykane jest, by ktoś prezentował jeden styl osobowości. Przeważnie osoby posiadają cechy z różnych rodzajów.
  1. Osobowość narcystyczna pozbawiona zasad
Osoby z tym typem osobowości często przejawiają zachowania antyspołeczne, a wręcz przestępcze. Charakteryzuje ich brak sumienia, są pozbawieni skrupułów, skłonni do oszukiwania. Satysfakcje czerpią z upokarzania i podporządkowywania sobie innych. Zdobywają zaufanie by później móc oszukiwać. Większość z nich gardzi swoimi ofiarami.
W obliczu rzeczywistości wypierają się swoich czynów, udają grzecznych i niewinnych. Usprawiedliwiają wszystko fantazjami czy kłamstwami.  Bywają nawet wyniośli i aroganccy jakby to ofiara była winna, że nie zorientowała się wcześniej z kim ma do czynienia. Związki z innymi osobami potrafią utrzymywać do póki widzą w tym jakiś interes.
  1. Osobowość narcystyczna uwodzicielska
Narcystyczni „uwodziciele” wielką wagę przywiązują do swojego wyglądu. Ich celem są często osoby naiwne czy spragnione uczuć. Początkowo może wydawać się, że pragną prawdziwego związku, jednak kiedy go mają nie przynosi im to satysfakcji. Przeważnie są niechętni prawdziwiej bliskości, wdają się w romanse. Stosunek staje się dla nich rodzajem sportu, zdobywaniem kolejnych parterów. Ich związki mają zazwyczaj charakter patologiczny, są oparte na kłamstwach, utrzymywane dopóki nie zaczną nudzić. Krytyka nie wpływa na zmianę postępowania narcystycznych „uwodzicieli”. Zarzuty odbierają jako wrogości od osób, które są po prostu „gorsze” od nich.
  1. Osobowość narcystyczna kompensacyjna
U tych osób wczesne doświadczenia z okresu dzieciństwa spowodowały niskie poczucie własnej wartości. Starając się je zwalczyć uciekają w fantazje o swojej wyjątkowości
i wyższości. Ich życie wypełnia pogoń za uznaniem i prestiżem. Swoim osiągnięciom przypisują wielką uwagę, starając się jednocześnie pokazać to innym np. wieszając na ścianie wszystkie swoje dyplomy. Ukrywają przed sobą jak i otoczeniem głębokie poczucie niższości. Czasami w obawie przed oceną zwlekają z podejmowaniem działań w realnym życiu. Kiedy rzeczywistość zagraża ich wyobrażeniom na swój temat stają się aroganccy, odrzucają fakty i uciekają w świat wyobrażeń.
  1. Osobowość narcystyczna elitarna
Osoby z osobowością elitarną uważają się za wzór, są przekonane o swojej wyjątkowości, gardzą „zwykłymi” ludźmi. Uwielbiają popisywać się siłą, intelektem, bogactwem
i demonstrować pewność siebie. Kochają rozgłos i sławę. Uważają, że przysługują im szczególne przywileje i prawa. Zabiegają o znajomości, które dają odpowiednie korzyści. Robią wszystko by chronić swoją zawyżoną samoocenę. W przypadku ujawnienia różnic pomiędzy tym jak się prezentują, a tym jacy są naprawdę, nie wycofują się lecz wyolbrzymiają swoje nawet skromne dokonania, przypisują sobie zbyt wiele zasług, czym zrażają do siebie inne osoby.
 
Agresja i przemoc u osób narcystycznych
Najczęściej u osób z osobowością narcystyczną ujawnia się wrogość. Zwykle jest ona maskowana i usprawiedliwiana przez pozornie racjonalne wyjaśnienia. Agresja u osób narcystycznych początkowo może być rozładowywana na rożne sposoby np. przez wysiłek fizyczny. Gdy te formy zawodzą ujawnia się wprost. Kiedy do głosu dochodzą silne emocje nienawiści i złości z równoczesnym idealizowaniem siebie, wtedy wściekłość i pragnienie zemsty mogą stać się głównym celem życia. Nadwrażliwość na odrzucenie i krytykę prowadzi zwykle do agresji i przemocy. Ofiarami aktów przemocy stają się na ogół bliskie osoby np. członkowie rodziny, znajomi.
 
Terapia osób narcystycznych
Osoby narcystyczne zazwyczaj nie sztukują pomocy terapeutycznej z własnej woli. Uważają, że ich problemy czy cierpienie wynikają z podłości innych, a nie z ich własnego postępowania. Interwencje terapeutów odbierają jako krytykę, dlatego najczęściej nie chcą
i nie potrafią korzystać z pomocy specjalistów. Jeżeli znajdą się jednak w sytuacji terapeutycznej mogą to wykorzystać na swoją korzyść. Daje im to możliwość zaprezentowania się w wyidealizowany sposób, uzyskania podziwu i zmanipulowanie pochwał.
 
Osoby z narcystycznym zaburzeniem osobowości czują się wyjątkowe, pełne zalet
i z uprzywilejowaną pozycją. Jednocześnie mają niepewne poczucie własnej wartości. Poszukują podziwu, a ciągłe pozyskiwanie pochwał, nie daje nigdy wystarczającej satysfakcji. Nie potrafią utrzymać związków na dłużej. Ich relacje są niesymetryczne, oczekują od partnera ciągłego zachwytu swoją osobą. W momencie, gdy ludzie zmęczeni taką relacją wycofują się, osoby narcystyczne za ten rozpad winią innych, sobie nie mając nic do zarzucenia.
 
Joanna Kiszka – psycholog
Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Górnie
 
Źródła:
  • Kryteria diagnostyczne zaburzeń psychicznych DSM-5, wyd. Edra Urban & Partner, 2018
  • T. Millon, R. Davis i in. „Zaburzenia osobowości we współczesnym świecie”, Instytut Psychologii Zdrowia, Polskie Towarzystwo Psychologiczne, Warszawa 2005;
  • B. Gulla „Gniew, agresja i przemoc w wybranych zaburzeniach psychopatologicznych” Uniwersytet Jagielloński, Biblioteka Jagiellońska, 2020;
 
 
 
 
 
Program Operacyjny Pomoc Żywnościowa 2020
 
Program Operacyjny Pomoc Żywnościowa 2014-2020 jest współfinansowany z Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym
Caritas Archidiecezji Przemyskiej przy współpracy z Ministerstwem Rodziny Pracy i Polityki Społecznej oraz Krajową Organizacją Wsparcia Rolnictwa po raz kolejny przystąpiła do realizacji Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014-2020 Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym - Podprogram 2020. Program w swoim założeniu przewiduje wsparcie osób i rodzin najbardziej potrzebujących.  Pomoc w ramach Programu udzielana jest osobom , które z powodu trudnej sytuacji i niskich dochodów nie mogą zapewnić sobie odpowiedniego wyżywienia.
Kryteria Kwalifikowalności:
W /w osoby muszą spełniać kryteria określone w art.7 ustawy o pomocy społecznej, których dochód nie przekracza 220% kryterium dochodowego uprawniającego do skorzystania z pomocy społecznej tj.
1542,20 PLN dla osoby samotnie gospodarującej oraz 1161,60 PLN dla osoby w rodzinie.
Osoby chcące skorzystać z pomocy żywnościowej  i spełniające w/w kryteria, proszone są o skontaktowaniem się z pracownikiem socjalnym w miejscu swojego zamieszkania  ( MOPS lub GOPS, w celu otrzymania nowego skierowania na PODPROGRAM 2020.
Dystrybucja artykułów spożywczych odbywa się w Magazynie Caritas w Przemyślu przy ulicy Mickiewicza 29 ( brama wjazdowa PKP) od 19 stycznia 2021 r. od 8.30 do 14.00 z podziałem mieszkańców na gminy, tj:
GOPS Dynów - środa
 
Paczka Żywnościowa.
Żywność wydawana jest w formie paczki w skład której wchodzi co najmniej trzy artykuły spożywcze z różnych grup towarowych.
1.Artykuły warzywne i owocowe: groszek z marchewką, koncentrat pomidorowy, buraczki wiórki, powidła śliwkowe, mus jabłkowy, fasolka po bretońsku.
2. Artykuły skrobiowe: makaron jajeczny, ryż biały, kasza jęczmienna, płatki owsiane, herbatniki maślane.
3. Artykuły mleczne: mleko UHT, ser podpuszczkowy dojrzewający.
4. Artykuły mięsne: szynka drobiowa, szynka wieprzowa mielona, pasztet drobiowy, filet z makreli w oleju.
5.Cukier biały, miód nektarowy wielokwiatowy.
6. Tłuszcze: olej rzepakowy.
Skierowania są wydawane w GOPS w Dynowie od poniedziałku do piątku w godzinach 7 00 do 15 00.
 
Każdy odbiorca pomocy żywnościowej może skorzystać z tzw. działań towarzyszących, które są obowiązkowym elementem programu. Są to warsztaty z zakresu prowadzenia gospodarstwa domowego. Działania towarzyszące prowadzone są w  formie warsztatów, które przekazują niezbędną wiedzę z zakresu kulinarnego, diety i zdrowego odżywiania, zarządzania budżetem domowym i przeciwdziałania marnowaniu żywności. Działania prowadzone są w sposób cykliczny w okresie dystrybucji żywności.
 
Magazyn Programu Pomocy Żywnościowej ul. Mickiewicza 29 Rampa PKP Przemyśl
Telefon do magazynu z żywnością  16 735-20-06
 
Obrazek Terminy składania wniosków o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Dynowie w związku z ogłoszonym naborem przez MRPiPS  wniosków do ,, Programu Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej realizowanego ze środków Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych prosi
o kontakt osoby zainteresowane uzyskaniem wsparcia i spełniającym kryteria określone w Programie.
PROGRAM ADRESOWANY JEST DO :
  • dzieci do 16 roku życia z orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami : konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współdziałania na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji oraz
  • osób niepełnosprawnych posiadających  orzeczenie o znacznym  lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności  wydane na podstawie  z ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 roku o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych albo orzeczenie równoważne do wyżej wymienionego.
 
Usługi asystenta mogą polegać na :
wyjściu, powrocie lub dojazdach w wybrane przez uczestnika Programu miejsce (np. dom, placówki oświatowe i szkoleniowe, świątynie, placówki służby zdrowia i rehabilitacyjne, gabinety lekarskie i terapeutyczne, urzędy, znajomi, rodzina, instytucje finansowe, wydarzenia kulturalne ,rozrywkowe, społeczne lub sportowe);
  • zakupach, z zastrzeżeniem aktywnego udziału uczestnika programu przy ich realizacji;
  • załatwianiu spraw urzędowych;
  • nawiązaniu kontaktu/współpracy z różnego rodzaju organizacjami;
  • korzystaniu z dóbr kultury (np. muzeum, teatr, kino, galerie sztuki, wystawy );
  • wykonywanie czynności dnia codziennego – w tym przez  dzieci z  orzeczeniem o niepełnosprawności – także w zaprowadzeniu
    i przyprowadzeniu ich do lub z placówki oświatowej ( usługa asystenta na terenie szkoły może być realizowana wyłącznie w przypadku, gdy szkoła nie zapewnia takiej usługi ).
     
Osoby zainteresowane proszone są o kontakt z pracownikami Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Dynowie – telefon 17/ 230 01 06 w godzinach pracy od  7 –ej   do  15 –ej  w terminie do 28 grudnia 2020 roku

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Dynowie informuje o możliwości skorzystania  z pomocy w ramach Programu ,, Opieka  wytchnieniowa ‘’ – edycja 2021 współfinansowanego ze środków Funduszu Solidarnościowego.
Program adresowany jest do :
  • opiekunów dzieci posiadających aktualne orzeczenie o niepełnosprawności,
  • opiekunów pełnoletnich osób niepełnosprawnych posiadających orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczenie równoważne (I grupa z ZUS lub KRUS), których członkowie rodzin lub opiekunowie wymagają wsparcia w postaci doraźnej, czasowej przerwy w sprawowaniu opieki  nad tymi osobami.
Usługi  opieki wytchnieniowej świadczone będą w miejscu zamieszkania  osoby niepełnosprawnej.
Liczba przyznanych godzin wsparcia zależeć będzie od potrzeb potencjalnych beneficjentów  oraz od możliwości organizacyjnych .
Z programu mogą skorzystać osoby zamieszkałe na terenie Gminy Dynów.
Wymagane dokumenty :
  • w przypadku dzieci – orzeczenie o niepełnosprawności,
  •  w przypadku osób dorosłych – orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności lub równoważne;
  • karta pomiaru niezależności funkcjonalnej wg zmodyfikowanych kryteriów oceny – skali FIM , uzupełniona przez lekarza rodzinnego, lekarza rehabilitacji medycznej, fizjoterapeutę, pielęgniarkę;
  • karta zgłoszenia do Programu – Opieka Wytchnieniowa  - edycja 2021.
Dokumenty można składać do 28 grudnia 2021 roku w GOPS Dynów.
Dodatkowych informacji  udzielają pracownicy Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej  w Dynowie od poniedziałku do piątku w godzinach pracy od 7 –ej do 15 –ej  pod numerem telefonu  17/ 230 01 06.
 

strony:

« | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | »

WYSZUKIWARKA

BIP

BIP
[ZAMKNIJ] Nowe zasady dotyczące cookies. W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.